Takmer 200-ročná romantická Kalvária je miestom na osviežujúcu vychádzku do prírody, zároveň i miestom na rozjímanie mysle v spojení s tichou modlitbou pútnika.

Bojnická Kalvária nad mestom, smerom na Nitrianske Rudno, je ukrytá v lesnom poraste s vôňou borovíc. Dal ju postaviť správca Bojnického panstva r. 1816. Z centra Bojníc sa k nej dostanete príjemnou prechádzkou za 15 minút.Kalvária začína pri ceste pri značke označujúcej koniec/začiatok Bojníc v smere na Šútovce. Neďaleko (ešte v Bojniciach) sa nachádza platené parkovisko, ale parkovať sa dá aj pri prvom zastavení.

Kalvária, latinsky Calvaria, hebrejsky Golgota, predstavuje podľa svedectiev evanjelií miesto ukrižovania Ježiša Nazaretského v Jeruzaleme. V Európe sa prvé exteriérové Krížové cesty – napodobeniny Svätých miest v Jeruzaleme objavujú v 15. storočí. Veriaci tak získali možnosť nasledovať Krista na ceste jeho utrpenia a rozjímať nad veľkosťou a zmyslom tejto obety.

Počas putovania objavíte šesť zastavení Krížovej cesty (malé kaplnky) s maľovanými obrazmi na plechu (sú dielom neznámeho ľudového majstra), na vrchole so skupinou Ukrižovania a ústrednou barokovou kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie.

V minulosti bola Kalvária viditeľná z ďaleka. Svah nad Bojnicami nebol zalesnený, Kalvária tvorila viditeľné zastavenia, akcenty v krajine, ukončené ústrednou kaplnkou. Za takmer 200 rokov od jej vzniku les borovíc mohutne vzrástol a dnes ju schováva pod svojimi ochrannými anjelskými krídlami v tieni stromov.

Kúsok nad kaplnkou je vybudovaná rozhľadňa, z ktorej je možné poobdivovať celú Hornonitriansku kotlinu.